17 Aralık 2012 PazartesiKUM KONİSİ DENEYİ
         
                                    Dolgu yapılan yerde düz bir zemin üzerine ( fırçamızla temizlemek suretiyle) çemberimizi yerleştirip 3 yerinden çiviyle çemberimizi zemine sabitliyoruz .Murçla minimum: 15 maximum: 20 santim çemberimizin içinde kalan zemini kazıyoruz. Çıkan malzemeyi kürekle numune torbamıza doldurup numuneyi aldığımız ekseni ve km’yi yazıp torbamızın ağzını bağlıyoruz.(Numuneyi çıkarırken hiçbir toprak danesini çemberin dışına düşürmeden alıyoruz.) Konimizi çemberimizin üstüne yerleştiriyoruz .Konimizin vanasını kapatıp 5kg kumumuzu koninin üst kısmına dikkatlice  boşaltıyoruz.(Kumumuz sıradan kum olmayacak  birim ağırlığı hesaplanmış kum olması gerekiyor.)Daha sonra vanayı açıyoruz kuma dökülürken hiçbir müdahale yapılmaması gerekiyor aksi taktirde çukurun hacmini yanlış buluruz.Kumun çukura dökülmesi durduğunda vanayı kapatıp üstte kalan kumumuzu ayrı bir temiz torbamıza dolduruyoruz.Aldığımız toprak numunesiyle birlikte aynı torbaya ikisinide koyuyoruz.
                                        Laboratuvara getirip kumumuzu hassas terazimizde tartıp not alıyoruz .Toprak numunemizi tartıp not alıyoruz.Daha sonra ağırlığı belli olan küçük numune kabımıza bir miktar tarttığımız topraktan alıp tartıyoruz not aldıktan sonra 110°c’de ısıtılmış etüvümüze küçük kapta aldığımız numunemizi kapağı açık şekilde koyup ortalama 4 saate kuruyor.Kuruyan numunemizi etüv den çıkarıp tekrar tartıp not alıyoruz.   


Deneyde kullanılan araç gereçler: 1.Kum konisi
                                                  2.Rutubet kabı
                                                  3.Murç,çekiç
                                                  4.Çember
                                                  5.Numune torbası
                                                  6.Terazi
                                                  7.Etüv
                                                  8.Bakkal küreği
                                                  9. 3 adet çivi
                                                 10.Fırça 

11 Aralık 2012 Salı

MARSHALL DENEYİ


                        MARSHALL DENEYİ
             Biriket Vurma      
             Etüvü 160dereceye ayarlayıp silindir kaplarımızı ısıtıyoruz. Kaplarımızı yağlayıp yuvarlak filtre kağıdını yerleştiriyoruz. Kamyondan malzemeyi alıyoruz. Derecesini ölçüyoruz.150 derece ve üstü ise biriket vurmak için malzememizden ayrı bir kaba 1200 gr ayırıyoruz. Ayırdığımız bu malzememizi ortaya kaba gelecek şekilde silindir kabımıza yerleştiriyoruz. Kabın etrafını şişliyoruz. Kabın üstüne yuvarlak filtre kağıdımızı yerleştiriyoruz . Tokmak makinemizi 75 darbeye ayarlıyoruz ve işlemi başlatıyoruz.75darbe öne 75 darbe arka kısmına vurup makinemizden kalıbı çıkarıyoruz.kalıbın alt ve üstündeki filtre kağıtlarımızı spatula ile çıkarıyoruz.1 günlük bekletmeye alıyoruz.
Bir gün beklettiğimiz kalıbımızı kirko ya yerleştirip birketimizi çıkartıyoruz.Tartıyoruz havadaki ağırlığına yazıyoruz. Suya koyup tartıyoruz sudaki ağırlığını yazıyoruz.Havlu yardımıyla kurulayıp doymuş haldeki ağırlığını yazıyoruz.   
Kırma İşlemi
Su havuzumuzu 60 dereceye ayarlıyoruz. Biriketlerimizi suda yaklaşık 45dk beklettikten sonra sudan çıkarıp iyice kuruluyoruz.Kırma makinemizi  sıfırlayıp biriketimizi yerleştiriyoruz. İşlemi başlatıyoruz. Sol tarafta ekrandaki sayılara dikkat kesilip sayılar durduğunda makineyi durdurup sağ taraftaki ekrana yazan değeri akma olarak sol ekrana yazanı dayanım olarak kaydediyoruz.
                       Ekstraksiyon (soksolet)
                  Kamyondan aldığımız malzemeyi 120 derecenin üstündeyse direk başka bir kaba 1000 gr ayırıyoruz.Huni şeklinde daha önceden hazırladığımız kartonumuzu yine huni şeklindeki süzgecimize yerleştirip soğumaya bırakıyoruz. Büyük filtre kağıdımızı etüvde 1dk ısıtıyoruz  . Çıkarıp tartıyoruz not alıyoruz malzemeyi kartondan çıkarıp tartıyoruz.Filtre kağıdına malzememizi yerleştirip üstünü zımbalıyoruz.Elektrikli ocağımıza reflüks camını yerleştiriyoruz.İçine süzgecin altından damlayan etilen gözükecek şekilde etileni dolduruyoruz . Ocağımızı kademeli olarak açıyoruz . Soğuyan malzememizi içine yerleştirip yoğunlaştırıcıyı kapayıp suyu açıyoruz.
Malzemeden etilen berrak şekilde damlayana kadar kaynatıyoruz .Daha sonra sabunlu suyla yıkayıp etüvde 110 derecede kurumaya bırakıyoruz.Daha sonra kuruyan malzemeyi tartıyoruz. Elek analizine tabi tutuyoruz. Dizayndaki gradasyona uyuyor mu diye kontrol ediyoruz.

FORMÜL: İLK NUMUNE – KURUNUMUNE  /  KURUNUMUNE = ?