11 Aralık 2012 Salı

MARSHALL DENEYİ


                        MARSHALL DENEYİ
             Biriket Vurma      
             Etüvü 160dereceye ayarlayıp silindir kaplarımızı ısıtıyoruz. Kaplarımızı yağlayıp yuvarlak filtre kağıdını yerleştiriyoruz. Kamyondan malzemeyi alıyoruz. Derecesini ölçüyoruz.150 derece ve üstü ise biriket vurmak için malzememizden ayrı bir kaba 1200 gr ayırıyoruz. Ayırdığımız bu malzememizi ortaya kaba gelecek şekilde silindir kabımıza yerleştiriyoruz. Kabın etrafını şişliyoruz. Kabın üstüne yuvarlak filtre kağıdımızı yerleştiriyoruz . Tokmak makinemizi 75 darbeye ayarlıyoruz ve işlemi başlatıyoruz.75darbe öne 75 darbe arka kısmına vurup makinemizden kalıbı çıkarıyoruz.kalıbın alt ve üstündeki filtre kağıtlarımızı spatula ile çıkarıyoruz.1 günlük bekletmeye alıyoruz.
Bir gün beklettiğimiz kalıbımızı kirko ya yerleştirip birketimizi çıkartıyoruz.Tartıyoruz havadaki ağırlığına yazıyoruz. Suya koyup tartıyoruz sudaki ağırlığını yazıyoruz.Havlu yardımıyla kurulayıp doymuş haldeki ağırlığını yazıyoruz.   
Kırma İşlemi
Su havuzumuzu 60 dereceye ayarlıyoruz. Biriketlerimizi suda yaklaşık 45dk beklettikten sonra sudan çıkarıp iyice kuruluyoruz.Kırma makinemizi  sıfırlayıp biriketimizi yerleştiriyoruz. İşlemi başlatıyoruz. Sol tarafta ekrandaki sayılara dikkat kesilip sayılar durduğunda makineyi durdurup sağ taraftaki ekrana yazan değeri akma olarak sol ekrana yazanı dayanım olarak kaydediyoruz.
                       Ekstraksiyon (soksolet)
                  Kamyondan aldığımız malzemeyi 120 derecenin üstündeyse direk başka bir kaba 1000 gr ayırıyoruz.Huni şeklinde daha önceden hazırladığımız kartonumuzu yine huni şeklindeki süzgecimize yerleştirip soğumaya bırakıyoruz. Büyük filtre kağıdımızı etüvde 1dk ısıtıyoruz  . Çıkarıp tartıyoruz not alıyoruz malzemeyi kartondan çıkarıp tartıyoruz.Filtre kağıdına malzememizi yerleştirip üstünü zımbalıyoruz.Elektrikli ocağımıza reflüks camını yerleştiriyoruz.İçine süzgecin altından damlayan etilen gözükecek şekilde etileni dolduruyoruz . Ocağımızı kademeli olarak açıyoruz . Soğuyan malzememizi içine yerleştirip yoğunlaştırıcıyı kapayıp suyu açıyoruz.
Malzemeden etilen berrak şekilde damlayana kadar kaynatıyoruz .Daha sonra sabunlu suyla yıkayıp etüvde 110 derecede kurumaya bırakıyoruz.Daha sonra kuruyan malzemeyi tartıyoruz. Elek analizine tabi tutuyoruz. Dizayndaki gradasyona uyuyor mu diye kontrol ediyoruz.

FORMÜL: İLK NUMUNE – KURUNUMUNE  /  KURUNUMUNE = ?